Blog Paylaşımlarımız

Etiket Hataları Nelere Sebebiyet Vermekte?

Etiket bir taraftan; Üreticinin tüketiciyle iletişim kurmasını sağlıyor. Ürünü tanıtıyor, Kullanımıyla ilgili bilgi veriyor, Nasıl saklanacağını, Raf ömrünü bildiriyor, Tüketicinin hassas olduğu bir madde varsa etikete bakıp ürünü alıp almamaya karar vermesini sağlıyor, Ürünün miktarını belirtiyor, Etiket üzerindeki kodlamalar sayesinde üretici ürününü piyasada takip edebiliyor, Herhangi bir sorun olduğunda piyasadaki ürünü kontrollü bir şekilde geri toplayabilmesini sağlıyor.
Ritaş Etiket Hataları
Bu açıdan etiket üzerindeki tüm bilgilerin ve kodların gerçekten ambalajın içindeki ürüne ait olduğundan emin olmak çok önemli. Tek tip ürün üreten firmalarda ürünün içindekiler, Saklama koşulları, Kullanım şekli gibi bilgiler sabit kalsa bile üretim tarihi, parti numarası değişirken; toplam bir ürün üretse bile o bir ürünü yüz farklı ambalaj ve müşteri talebine göre bir o kadar farklı kodla üreten firmalarda etiketlemeyle ilgili risk daha da büyüyor. Bu konuda yapılması gereken kontroller neler:

-Etiketler basılı geliyorsa gelen etiket bilgileri kontrol edilmeli , etiketler manuel hazırlanıyorsa doğru bilgilerle hazırlandığından emin olunmalı

-Paketleme hattında üretim tarihi, son tüketim tarihi, parti numarası basıldığı her parti öncesinde, sonrasında kontrol edilmeli, paketleme hattından üzerinde kodlama olmadan çıkan ürün kesinlikle serbest bırakılmamalı.

-Mümkünse kodlama yapılmış bir örnek etiket saklanmalı

-Ürünün içindekiler bilgisinin, alerjen uyarısının ürünün reçetesiye uyumlu olduğundan emin olunmalı.

-Gün içerisinde birden çok parti paketleniyorsa üründen ürüne geçerken hatta/ üretim alanında bir önceki ürüne/partiye ait Etiket kalmadığından emin olunmalı.

-Delist edilen, üretimi durdurulmuş ürünlere ait baskılı etiketlerin depoda iyice tanımlanarak saklanması, uygun şekilde imha edilmesi sağlanmalı.

-Ürünün üretimi ve paketlemesi aynı günde olmuyorsa son kullanma tarihi belirlenirken üretim tarihi baz alınmalı.

-Etikette belirtilen miktarla ilgili yasal gerekliliklere uyulduğundan emin olunmalı.

Bu Sayfayı Paylaş